Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  LIGHTING / Table lamps / Bordsfotogen 4151103



*

nr 415 1103


Bordsfotogen

Lenght: ()


Sent 1800-tal, Majolika


Estimate:

1200

Sold:

SEK 2100

Auction date:

Monday June 5 2006
at 16:00:00


  • Bid history
Time Bidder Bid
28/5 14:40:05 1      1.300 kr
29/5 10:56:11 2      hidden*


  • Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordsfotogen bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor majolika sekelskifte sent 1800-tal
  • 6491 TABLE LAMP
    brass. Diameter: 44 cm, height: 55 cm, lös skärm s..//
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 19:37
  • 7156 TABLE LAMP
    Sten/metall, column. Height: 70 ca,
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:49
  • 6471 TABLE LAMPS
    4 + one, including Falkenberg, glasfot / mässingss..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 19:27




Ladda ner broschyr