FURNITURE / Chairs and Stools / Swivel chair 16118229
nr 1611 8229
Arne Jacobsen
(1902-1971), Danmark
Arne Jacobsen (1902-1971), Denmark. Modell 3217, 'Sjuan', Fritz Hansen, Denmark. Kromat stålunderrede med hjul, helklädd i svart skinn, modellen höj- och sänkbar, label marked, numbered 0863 (1960-tal), ställvist anlupen, höjdjusteringen ej fungerande.
SWIVEL CHAIR, Modell 3217, "Sjuan", Fritz Hansen, Danmark. Kromat stålunderrede med hjul, helklädd i svart skinn, modellen höj- och sänkbar, etikettmärkt, numrerad 0863 (1960-tal)
Condition: ställvist anlupen, höjdjusteringen ej fungerande
Arne Jacobsen, born 1902, dead 1971, Danish architect and designer.
7000
SEK 7200
Monday April 8 2024
at 20:07:45
6.200 kr
6.400 kr (Robot)
6.600 kr
6.800 kr (Robot)
7.000 kr
Arne Jacobsen
Read more about Arne Jacobsen