ART / Watercolor paintings & Drawings / Watercolour 7473046
*
nr 747 3046
WATERCOLOUR
Monogramssignerad LS, -19, Finsk militär, ramens innermått: 37x28,
Monogramssignerad LS, -19, Finsk militär, ramens innermått: 37x28
Estimate:
500
Sold:
SEK 3600
Auction date:
Monday Mars 19 2012
at 17:37:01
- Bid history
Time
Bidder
Bid
13/3 14:48:31
1
100 kr
15/3 22:10:57
2
150 kr
19/3 15:51:33
3
3.000 kr
19/3 16:14:58
4
1.000 kr
19/3 16:15:22
4
1.200 kr
19/3 17:26:10
5
3.000 kr
19/3 17:28:25
5
3.500 kr
19/3 17:32:01
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
Oscar Dahl (1902-1966)
Målare som främst var anlitad som mönstertecknare och dekoratör vid Lidköpings porslinsfabrik samt vid Rörstrand 1943-1966.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller finsk militär monogramssignerad ls vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:32
-
6399 WATERCOLOUR
Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
Present: SEK 600
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:10
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:57
-
6529 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, man i eka, 10x1..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:13
-
6570 WATERCOLOUR
unidentified artist. Hjelmarsnäs gård, outer dimen..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:43
-
6382 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, Themsen med Tower Bri..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:04
*
WATERCOLOUR
nr 747 3046
WATERCOLOUR
Monogramssignerad LS, -19, Finsk militär, ramens innermått: 37x28,
Monogramssignerad LS, -19, Finsk militär, ramens innermått: 37x28
| Estimate: | 500 |
|---|---|
| Sold: | SEK 3600 |
| Auction date: |
Monday Mars 19 2012 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 13/3 14:48:31 | 1 | 100 kr |
| 15/3 22:10:57 | 2 | 150 kr |
| 19/3 15:51:33 | 3 | 3.000 kr |
| 19/3 16:14:58 | 4 | 1.000 kr |
| 19/3 16:15:22 | 4 | 1.200 kr |
| 19/3 17:26:10 | 5 | 3.000 kr |
| 19/3 17:28:25 | 5 | 3.500 kr |
| 19/3 17:32:01 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
Oscar Dahl (1902-1966)
Målare som främst var anlitad som mönstertecknare och dekoratör vid Lidköpings porslinsfabrik samt vid Rörstrand 1943-1966.
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
Oscar Dahl (1902-1966)
Målare som främst var anlitad som mönstertecknare och dekoratör vid Lidköpings porslinsfabrik samt vid Rörstrand 1943-1966.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller finsk militär monogramssignerad ls vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:32 -
6399 WATERCOLOUR
Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
Present: SEK 600
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:10 -
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:57
-
6529 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, man i eka, 10x1..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:13 -
6570 WATERCOLOUR
unidentified artist. Hjelmarsnäs gård, outer dimen..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:43 -
6382 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, Themsen med Tower Bri..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:04



