Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Fat 11654308



*

nr 1165 4308


Fat

+ vase, Uppsala Ekeby / Gefle, diameter: 33 + cm, height: 21 cm, minor cracks.


+ vas, Uppsala Ekeby / Gefle, diameter: 33 + cm, höjd: 21 cm


Condition: nagg

Estimate:

400

Sold:

SEK 250

Auction date:

Monday February 26 2018
at 18:28:46


  • Bid history
Time Bidder Bid
21/2 07:09:46 1      200 kr
22/2 21:48:44 1      Vinnande bud
26/2 08:42:45 1      justering av budtak
26/2 18:23:47 2      200 kr
26/2 18:23:47 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat gefle keramik svensk keramik svenska keramiker uppsala ekeby vas
  • 6066 DISH
    + bowls, 6 pieces, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 20:13
  • 6600 DISH
    3 pcs, silver. Diameter: 15, 5-20, weight: 380 gr ..//
     

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 19:11
  • 6166 DISH
    4 pcs, China/Japan. Diameter: 21-41,
    Present: SEK 200

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 18:57
  • 6055 DISH
    Eva Englund (1937-1998), Sweden. Målerås. Green gl..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 20:28
  • 6643 DISH
    Mateus, Porutgal, porcelain. Diameter: 42 cm,
     

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 18:31
  • 6644 DISH
    med hänklar, Agneta Livinj, keamik. Diameter: 35 cm,
     

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 19:02




Ladda ner broschyr