Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Sculptures and works of art / Sculpture 7027336



*

nr 702 7336


Ragnhild Godenius

(1877-1966)


ceramics, Ragnhild Godenius (1877-1966), 1913, length: 18,


SCULPTURE, keramik, Ragnhild Godenius (1877-1966), 1913, längd: 18


Ragnhild Godenius, craftsman, born 1877 in Finland, dead in Stockholm, Sweden 1966.

Estimate:

300

Sold:

SEK 300

Auction date:

Monday June 13 2011
at 19:01:53


  • Bid history
Time Bidder Bid
12/6 17:40:27 1      100 kr
13/6 17:46:52 2      250 kr
13/6 18:15:01 3      Vinnande bud



  • Artist/Designer

Ragnhild Godenius

Ragnhild Godenius, craftsman, born 1877 in Finland, dead in Stockholm, Sweden 1966.

Read more about Ragnhild Godenius
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik konsthantverk ragnhild godenius skulptur
  • 8130 VESSEL
    South America, bemålat lergods Längd: 20 cm. Heigh..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:48
  • 8128 SCULPTURE
    fabeldjur, South America. Length: 20 cm. Height: 1..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:17
  • 8088 SCULPTURE
    fiskarpojke. Signerad schorode, France, bronze, an..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:56




Ladda ner broschyr