![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 16165293
*
nr 1616 5293
Folke Wilhelmson Berg
(1896-1974), Sverige
Folke Wilhelmson Berg (1896-1974), Sweden. Signed, Grisslehamn. Image dimensions: 24x34 cm, outer dimensions including frame: 41x50 cm,
GOUACHE, Signerad, Grisslehamn. Bildmått: 24x34 cm, yttermått inklusive ram: 41x50 cm
Folke Wilhelmson Berg, born 1896, dead 1974, Swedish painter.
Droit De Suite
Estimate:
500
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday April 29 2024
at 19:49:09
- Bid history
Time
Bidder
Bid
29/4 19:43:09
1
Vinnande bud
- Artist/Designer
Folke Wilhelmson Berg
Folke Wilhelmson Berg, born 1896, dead 1974, Swedish painter.
Read more about Folke Wilhelmson Berg
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller folke wilhelmson berg gouache grisslehamn norrtälje roslagen skärgårdsmotiv stockholms skärgård svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6005 GOUACHE
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 18:12
*
Folke Wilhelmson Berg
Folke Wilhelmson Berg, born 1896, dead 1974, Swedish painter.
Read more about Folke Wilhelmson Berg
nr 1616 5293
Folke Wilhelmson Berg
(1896-1974), Sverige
Folke Wilhelmson Berg (1896-1974), Sweden. Signed, Grisslehamn. Image dimensions: 24x34 cm, outer dimensions including frame: 41x50 cm,
GOUACHE, Signerad, Grisslehamn. Bildmått: 24x34 cm, yttermått inklusive ram: 41x50 cm
Folke Wilhelmson Berg, born 1896, dead 1974, Swedish painter.
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 500 |
Sold: | SEK 100 |
Auction date: |
Monday April 29 2024 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
29/4 19:43:09 | 1 | Vinnande bud |
- Artist/Designer
Folke Wilhelmson Berg
Folke Wilhelmson Berg, born 1896, dead 1974, Swedish painter.Read more about Folke Wilhelmson Berg
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller folke wilhelmson berg gouache grisslehamn norrtälje roslagen skärgårdsmotiv stockholms skärgård svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6005 GOUACHE
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 18:12