Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Coffee pot 8639167



*

nr 863 9167


COFFEE POT

nickel silver, GAB, Sweden, 1930s,


Nysilver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 30-tal


Estimate:

500

Sold:

SEK 450

Auction date:

Monday December 2 2013
at 18:40:59


  • Bid history
Time Bidder Bid
2/12 11:45:27 1      350 kr
2/12 12:49:30 2      400 kr
2/12 17:58:09 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grun­dades i Stockholm 1867.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: kaffekanna nysilver pläter silver ädelmetall




Ladda ner broschyr