ÖVRIGT / Speglar / Spegel 5086516
*
nr 508 6516
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 101
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 11 februari 2008
kl 17:45:41
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
6/2 19:47:02
1
500 kr
6/2 20:26:58
2
350 kr
6/2 20:27:27
2
550 kr
9/2 19:00:34
3
750 kr
11/2 14:13:25
4
1.100 kr
11/2 14:28:26
3
850 kr
11/2 14:59:38
5
1.100 kr
11/2 15:00:26
5
1.200 kr
11/2 17:37:21
6
Vinnande bud
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24
-
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33
-
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30
-
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:49
*
Spegel
nr 508 6516
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 101
| Utrop: | 1.500 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.300 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 11 februari 2008 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 6/2 19:47:02 | 1 | 500 kr |
| 6/2 20:26:58 | 2 | 350 kr |
| 6/2 20:27:27 | 2 | 550 kr |
| 9/2 19:00:34 | 3 | 750 kr |
| 11/2 14:13:25 | 4 | 1.100 kr |
| 11/2 14:28:26 | 3 | 850 kr |
| 11/2 14:59:38 | 5 | 1.100 kr |
| 11/2 15:00:26 | 5 | 1.200 kr |
| 11/2 17:37:21 | 6 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24 -
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33 -
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02 -
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30 -
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:49



