Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Ginger jar 9031066



*

nr 903 1066


GINGER JAR

+ soup plate, China, blue/white, nagg.


+ djup tallrik, Kina, blå/vitt


Condition: nagg

Estimate:

300

Sold:

SEK 200

Auction date:

Monday July 28 2014
at 19:40:48


  • Bid history
Time Bidder Bid
15/7 18:14:38 1      Vinnande bud
20/7 21:58:21 2      150 kr



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Blå Eld
Blå Eld i flintgods är formgiven av Hertha Bengtson för Rörstrand år 1951. Blå Eld ansågs vara nyskapande för att inte säga chockerande annorlunda då den presenterades och Bengtson fick slåss för att servisen skulle få behålla sitt ursprungliga uttryck.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: asiatisk asien blå bojan djup tallrik ingefärskruka ingefärskrus keramik kina kinesisk kinesiskt kruka krus vitt
  • 8068 DISH
    + egg, ceramics, Paradisverkstan, Öland. Diameter:..//
     

    Auction ends
    in a week
    26 jan at 18:27
  • 8079 VASE AND COVER
    Gustavsberg, Sweden. Height: 26 cm,
     

    Auction ends
    in a week
    26 jan at 19:07
  • 7188 VASES
    + tea boxes. 5 pcs, China, porcelain. Height: 5-13..//
     

    Auction ends
    in a week
    26 jan at 19:45
  • 8069 VASES
    2 pcs, porcelain, painted. Height: 27-31,
     

    Auction ends
    in a week
    26 jan at 18:53




Ladda ner broschyr