Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Sculptures and works of art / Sculpture 5817052



*

nr 581 7052


SCULPTURE

ceramics, Sign. "FÃ¥gel", height: 9,


Keramik, Sign. "Fågel", höjd: 9


Estimate:

100

Sold:

SEK 100

Auction date:

Monday May 4 2009
at 19:19:00


  • Bid history
Time Bidder Bid
4/5 11:45:23 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik konsthantverk skulptur
  • 7042 SCULPTURE
    bronze, Puck Stocklassa (1922-2014), Sweden. Signe..//
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 18:31
  • 7046 SCULPTURE
    Halvar Frisendahl (1889-1953), Sweden. Signed. Hei..//
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 18:55
  • 7066 SCULPTURE
    ceramics, Gudmundur Einarsson, Iceland, walrus. Le..//
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 19:30




Ladda ner broschyr