GLAS OCH KERAMIK / Konstglas / Skål med fat 9166524
nr 916 6524
Simon Gate
(1883-1945), Sverige
Skål med fat , Orrefors, Simon Gate (1883-1945), graverad dekor, signerad Orrefors Gate 147. 26. A. D Modellen formgiven 1920, längd: 38 cm, höjd: 11, 5 cm
Kondition: naggar
Simon Gate, född 1883, död 1945, svensk glaskonstnär, målare och formgivare.
Utrop:
3.000 kr
Såld:
4.800 kr
måndag 6 oktober 2014
kl 18:34:17
2.600 kr
2.800 kr (Budbetjänt)
3.200 kr
3.400 kr (Budbetjänt)
3.600 kr
3.800 kr (Budbetjänt)
4.200 kr
4.400 kr (Budbetjänt)
4.600 kr
Simon Gate
Läs mer om Simon Gate