GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Kryddburkar 12702347
nr 1270 2347
Wilhelm Kåge
(1889-1960), Sverige
Kryddburkar, 12 st, Pyro, Gustavsberg 1929-1955, eldfast gods med brun dekor. Höjd: 10-15 cm
Kondition: slitage, skador
Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.
Utrop:
800 kr
Såld:
500 kr
måndag 26 augusti 2019
kl 20:48:38
25/8 21:45:02
Wilhelm Kåge
Läs mer om Wilhelm Kåge
Pyro