KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15354086
nr 1535 4086
Märtha Åkerberg-Sirinyan
(1919-2010), Sverige
Oljemålning, "Turkisk kvinna". Monogramsignerad. Olja på duk, 70x70 cm, yttermått inklusive ram: 75x75 cm
Märtha Åkerberg-Sirinyan, svensk målare född i Örebro 1919, död 2010 i Stockholm.
Utrop:
600 kr
Såld:
100 kr
måndag 24 april 2023
kl 19:09:28
20/4 22:54:50
Märtha Åkerberg-Sirinyan
Läs mer om Märtha Ã…kerberg-Sirinyan