ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 7695460
*
nr 769 5460
GOUACHE
Sädesfält, signerad-75, subject size: 39x56,
Sädesfält, signerad-75, motivets mått: 39x56
Estimate:
500
Auction date:
Monday August 6 2012
at 17:26:22
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache sädesfält täckfärg vattenfärg
-
9298 GOUACHES
3 pcs, oramade lösa blad, India, including erotisk..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 18:49
*
GOUACHE
nr 769 5460
GOUACHE
Sädesfält, signerad-75, subject size: 39x56,
Sädesfält, signerad-75, motivets mått: 39x56
Estimate: | 500 |
---|---|
Auction date: |
Monday August 6 2012 |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache sädesfält täckfärg vattenfärg
-
9298 GOUACHES
3 pcs, oramade lösa blad, India, including erotisk..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 18:49