SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bägare 2382014
nr 238 2014
Bägare
Silver, Erik Lemon, Uppsala, 1700-tal, H.18, (sk)
Utrop:
4.000 kr
Såld:
5.200 kr
måndag 5 maj 2003
kl 18:30:00
2/5 13:27:15
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver