GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Tea set 15464013
*
nr 1546 4013
Berit Ternell
(f. 1929), Sverige
28 pieces, Berit Ternell (b. 1929), Sweden. "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt,
TEA SET, 28 delar, "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt
Berit Ternell, Swedish painter, born 1929.
Estimate:
1500
Sold:
SEK 1000
Auction date:
Monday June 5 2023
at 20:53:59
- Bid history
Time
Bidder
Bid
5/6 20:06:32
1
Vinnande bud
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: berit ternell gefle svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige tekopp tekoppar teservis
-
3198 COFFEE SET
Rosenthal, Germany, Maria Björnbär, about 30 parts,
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:04
-
4169 SERVICE PLATES
12 pieces, brass. Diameter: 27, 5 cm,
Auction ends
this Monday
10 juni at 19:45
-
4035 DINNERWARE
13 pieces, glass, including "Reffla", Arthur Percy..//
Auction ends
this Monday
10 juni at 19:56
-
4133 DINNERWARE
50 delar ca, Eschenbach, Bavaria,
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:37
-
4105 DINNER SET
Mat- och kaffeservis, 45 st ca, Ulla Procopé (1921..//
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:09
-
4184 DINNER SET
Rörstrand, Sweden, Ostindia, ca 35 del,
Auction ends
this Monday
10 juni at 19:34
*
Berit Ternell
Berit Ternell, Swedish painter, born 1929.
nr 1546 4013
Berit Ternell
(f. 1929), Sverige
28 pieces, Berit Ternell (b. 1929), Sweden. "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt,
TEA SET, 28 delar, "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt
Berit Ternell, Swedish painter, born 1929.
Estimate: | 1500 |
---|---|
Sold: | SEK 1000 |
Auction date: |
Monday June 5 2023 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
5/6 20:06:32 | 1 | Vinnande bud |
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: berit ternell gefle svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige tekopp tekoppar teservis
-
3198 COFFEE SET
Rosenthal, Germany, Maria Björnbär, about 30 parts,
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:04 -
4169 SERVICE PLATES
12 pieces, brass. Diameter: 27, 5 cm,
Auction ends
this Monday
10 juni at 19:45 -
4035 DINNERWARE
13 pieces, glass, including "Reffla", Arthur Percy..//
Auction ends
this Monday
10 juni at 19:56
-
4133 DINNERWARE
50 delar ca, Eschenbach, Bavaria,
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:37 -
4105 DINNER SET
Mat- och kaffeservis, 45 st ca, Ulla Procopé (1921..//
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:09 -
4184 DINNER SET
Rörstrand, Sweden, Ostindia, ca 35 del,
Auction ends
this Monday
10 juni at 19:34