ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 16197308
*
nr 1619 7308
Karl-Göte Sernius Andersson
(1904-1959), Sverige
Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sweden. Signed, "Gunilla på balkongen", Paris, 1947, 38x33 cm, outer dimensions including frame: 57x50,
GOUACHE, Signerad, "Gunilla på balkongen", Paris, 1947,38x33 cm, yttermått inklusive ram: 57x50 cm
Karl-Göte Sernius Andersson, Swedish painter, born 1904, dead 1959.
Droit De Suite
Estimate:
500
Auction date:
Monday May 13 2024
at 19:39:17
- Artist/Designer
Karl-Göte Sernius Andersson
Karl-Göte Sernius Andersson, Swedish painter, born 1904, dead 1959.
Read more about Karl-Göte Sernius Andersson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller europa frankrike fransk franska franskt gouache paris svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 WATERCOLOUR
Aina Larsson (b. 1935), Sweden. Chair. Signed, she..//
Auction ends
in a week
17 juni at 19:47
-
2089 WATERCOLOUR
Ann Margret Hede. Archipelago scene. Signed. Water..//
Auction ends
in a week
17 juni at 20:24
-
2051 WATERCOLOUR
Clara Löfgren (1843-1923), Sweden. Kvinna vid grin..//
Auction ends
in a week
17 juni at 20:18
-
2106 WATERCOLOUR
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sweden. Interiö..//
Present: SEK 5000
Auction ends
in a week
17 juni at 18:45
-
2043 WATERCOLOUR
Eva von Hanno (b. 1945), Norway. Lupines. Signed, ..//
Auction ends
in a week
17 juni at 18:14
-
4151 WATERCOLOUR
Gunnar Pettersson (b. 1947), Sweden. "Havsörnar". ..//
Auction ends
today
10 juni at 20:10
*
Karl-Göte Sernius Andersson
Karl-Göte Sernius Andersson, Swedish painter, born 1904, dead 1959.
Read more about Karl-Göte Sernius Andersson
nr 1619 7308
Karl-Göte Sernius Andersson
(1904-1959), Sverige
Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sweden. Signed, "Gunilla på balkongen", Paris, 1947, 38x33 cm, outer dimensions including frame: 57x50,
GOUACHE, Signerad, "Gunilla på balkongen", Paris, 1947,38x33 cm, yttermått inklusive ram: 57x50 cm
Karl-Göte Sernius Andersson, Swedish painter, born 1904, dead 1959.
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 500 |
Auction date: |
Monday May 13 2024 |
- Artist/Designer
Karl-Göte Sernius Andersson
Karl-Göte Sernius Andersson, Swedish painter, born 1904, dead 1959.Read more about Karl-Göte Sernius Andersson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller europa frankrike fransk franska franskt gouache paris svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 WATERCOLOUR
Aina Larsson (b. 1935), Sweden. Chair. Signed, she..//
Auction ends
in a week
17 juni at 19:47 -
2089 WATERCOLOUR
Ann Margret Hede. Archipelago scene. Signed. Water..//
Auction ends
in a week
17 juni at 20:24 -
2051 WATERCOLOUR
Clara Löfgren (1843-1923), Sweden. Kvinna vid grin..//
Auction ends
in a week
17 juni at 20:18
-
2106 WATERCOLOUR
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sweden. Interiö..//
Present: SEK 5000
Auction ends
in a week
17 juni at 18:45 -
2043 WATERCOLOUR
Eva von Hanno (b. 1945), Norway. Lupines. Signed, ..//
Auction ends
in a week
17 juni at 18:14 -
4151 WATERCOLOUR
Gunnar Pettersson (b. 1947), Sweden. "Havsörnar". ..//
Auction ends
today
10 juni at 20:10