SILVER & METAL / Silver / Vinprovarsked + 4856040
*
nr 485 6040
Vinprovarsked +
Lenght: ()
askkopp, pläter/nysilver
Estimate:
100
Auction date:
Monday September 17 2007
at 16:16:54
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: askkopp nysilver pläter silver vinprovarsked ädelmetall
-
3219 BEAKER
silver, 1808. Height: 7, 5 cm, diameter: 6, 5 cm, ..//
Present: SEK 500
Auction ends
tomorrow
10 juni at 19:38
-
3428 Fiskspade
silver, Denmark, 1851. Length: 28 cm, gross weight..//
Present: SEK 350
Auction ends
tomorrow
10 juni at 19:51
-
3220 FRUIT CUTLERY
kniv och gaffel, silver med handtag i agat, engels..//
Auction ends
tomorrow
10 juni at 19:39
-
3421 SIGNET RING
18k guld. Weight: 3, 8g brutto. Length: 2 cm cm, w..//
Present: SEK 1700
Auction ends
tomorrow
10 juni at 19:42
-
4212 TABLEWARE
nickel silver, 48 delar. Märkta ARG 800. 12 st mat..//
Present: SEK 1400
Auction ends
tomorrow
10 juni at 20:32
-
4264 SMALL COFFEE S..
+ tea spoons, 12 + 3 pcs, silver. Length: 9-14 cm..//
Present: SEK 300
Auction ends
tomorrow
10 juni at 20:01
*
Vinprovarsked +
nr 485 6040
Vinprovarsked +
Lenght: ()
askkopp, pläter/nysilver
Estimate: | 100 |
---|---|
Auction date: |
Monday September 17 2007 |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: askkopp nysilver pläter silver vinprovarsked ädelmetall
-
3219 BEAKER
silver, 1808. Height: 7, 5 cm, diameter: 6, 5 cm, ..//
Present: SEK 500
Auction ends
tomorrow
10 juni at 19:38 -
3428 Fiskspade
silver, Denmark, 1851. Length: 28 cm, gross weight..//
Present: SEK 350
Auction ends
tomorrow
10 juni at 19:51 -
3220 FRUIT CUTLERY
kniv och gaffel, silver med handtag i agat, engels..//
Auction ends
tomorrow
10 juni at 19:39
-
3421 SIGNET RING
18k guld. Weight: 3, 8g brutto. Length: 2 cm cm, w..//
Present: SEK 1700
Auction ends
tomorrow
10 juni at 19:42 -
4212 TABLEWARE
nickel silver, 48 delar. Märkta ARG 800. 12 st mat..//
Present: SEK 1400
Auction ends
tomorrow
10 juni at 20:32 -
4264 SMALL COFFEE S..
+ tea spoons, 12 + 3 pcs, silver. Length: 9-14 cm..//
Present: SEK 300
Auction ends
tomorrow
10 juni at 20:01