ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 7896045
*
nr 789 6045
Ulf Wahlberg
(f. 1938), Sverige
Ulf Wahlberg (b. 1938), composition, signed. -88. 31x23,
GOUACHE (F), Ulf Wahlberg (f. 1938), Komposition, signerad. -88. 31x23
Ulf Wahlberg, Swedish painter and draughtsman, born 1938
Droit De Suite
Estimate:
3000
Sold:
SEK 1500
Auction date:
Monday November 5 2012
at 17:55:53
- Bid history
Time
Bidder
Bid
5/11 17:14:16
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache komposition svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg ulf wahlberg vattenfärg
-
4233 LITOGRAPH IN C..
Ulf Wahlberg (b. 1938), Sweden. Signed, numbered 5..//
Auction ends
this Monday
10 juni at 20:40
*
Ulf Wahlberg
Ulf Wahlberg, Swedish painter and draughtsman, born 1938
nr 789 6045
Ulf Wahlberg
(f. 1938), Sverige
Ulf Wahlberg (b. 1938), composition, signed. -88. 31x23,
GOUACHE (F), Ulf Wahlberg (f. 1938), Komposition, signerad. -88. 31x23
Ulf Wahlberg, Swedish painter and draughtsman, born 1938
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 3000 |
Sold: | SEK 1500 |
Auction date: |
Monday November 5 2012 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
5/11 17:14:16 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache komposition svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg ulf wahlberg vattenfärg
-
4233 LITOGRAPH IN C..
Ulf Wahlberg (b. 1938), Sweden. Signed, numbered 5..//
Auction ends
this Monday
10 juni at 20:40