ART / Watercolor paintings & Drawings / Watercolour 12261036
nr 1226 1036
Max Goldstein - Mago
(1925-2008), Sverige
Max Goldstein - Mago (1925-2008), Sweden. Kostymskiss till musikalen 'Sommarnattens leende (A Little Night Music)'. Skissen föreställer rollfiguren Madame Armfeldt och denna klänning bars av Zarah Leander i uppsättningen på Folkan i Stockholm. Signed, dated Mago 73, watercolour. Subject: 40, 5x29 cm. Skänkt till auktionen av stadsbrud Lill Lindfors,
WATERCOLOUR, Kostymskiss till musikalen "Sommarnattens leende (A Little Night Music)". Skissen föreställer rollfiguren Madame Armfeldt och denna klänning bars av Zarah Leander i uppsättningen på Folkan i Stockholm. Signerad, daterad Mago 73, akvarell. Motivet: 40,5x29 cm. Skänkt till auktionen av stadsbrud Lill Lindfors
1000
SEK 4500
Thursday October 18 2018
at 18:00:00
100 kr
150 kr
(RESERVE NOT MET)
200 kr
250 kr
(RESERVE NOT MET)
350 kr
400 kr
(RESERVE NOT MET)
500 kr
600 kr
(RESERVE NOT MET)
700 kr
700 kr
(RESERVE NOT MET)
800 kr
900 kr
hidden*
1.500 kr
1.600 kr (Robot)
2.000 kr
2.200 kr (budbetjänt)
- Thema-auction
Oct 18
Stadsbrudskåren
Välgörenhetsauktion i samarbete med Stadsbrudskåren
Read more about Stadsbrudskåren
Max Goldstein - Mago
Max Goldstein - Mago, svensk kostymtecknare och målare född 1925, död 2008.
Read more about Max Goldstein - Mago