MISCELLANEOUS / Mirrors / Spegel/tavelram 10177193
*
nr 1017 7193
Spegel/tavelram
63x56,
63x56
Estimate:
500
Sold:
SEK 450
Auction date:
Monday February 8 2016
at 19:26:27
- Bid history
Time
Bidder
Bid
3/2 22:03:29
1
100 kr
4/2 12:09:55
2
250 kr
7/2 15:33:44
3
400 kr
7/2 18:53:04
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar tavelram
-
9165 MIRROR
Gustavian style, 60x28 cm, wear.
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:23
-
1019 MIRROR
late gustavian, gilt, 78x42 cm, wear.
Auction ends
this Monday
3 juni at 18:58
*
Spegel/tavelram
nr 1017 7193
Spegel/tavelram
63x56,
63x56
Estimate: | 500 |
---|---|
Sold: | SEK 450 |
Auction date: |
Monday February 8 2016 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
3/2 22:03:29 | 1 | 100 kr |
4/2 12:09:55 | 2 | 250 kr |
7/2 15:33:44 | 3 | 400 kr |
7/2 18:53:04 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar tavelram
-
9165 MIRROR
Gustavian style, 60x28 cm, wear.
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:23 -
1019 MIRROR
late gustavian, gilt, 78x42 cm, wear.
Auction ends
this Monday
3 juni at 18:58