ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 10603351
*
nr 1060 3351
Oscar Cleve
(1906-1991), Sverige
2 pcs. Oscar Cleve (1906-1991), 18x25 + 22x20, signed,
GOUACHE, 2 st. Oscar Cleve (1906-1991), 18x25 + 22x20, signerade
Oscar Cleve, Swedish draughtsman, born 1906, dead 1991.
Estimate:
800
Sold:
SEK 150
Auction date:
Monday October 3 2016
at 18:49:47
- Bid history
Time
Bidder
Bid
29/9 22:55:57
1
100 kr
2/10 17:48:16
2
Vinnande bud
3/10 18:18:08
2
justering av budtak
- Specialauktion
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache oscar cleve svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 WATERCOLOUR
Aina Larsson (b. 1935), Sweden. Chair. Signed, she..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 19:47
-
4085 WATERCOLOUR
Anders Gullberg (b. 1927). Renar i vinterskog. Sig..//
Auction ends
this Monday
10 juni at 19:42
-
2089 WATERCOLOUR
Ann Margret Hede. Archipelago scene. Signed. Water..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 20:24
-
2051 WATERCOLOUR
Clara Löfgren (1843-1923), Sweden. Kvinna vid grin..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 20:18
-
2106 WATERCOLOUR
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sweden. Interiö..//
Present: SEK 5000
Auction ends
in two weeks
17 juni at 18:45
-
2043 WATERCOLOUR
Eva von Hanno (b. 1945), Norway. Lupines. Signed, ..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 18:14
*
Oscar Cleve
Oscar Cleve, Swedish draughtsman, born 1906, dead 1991.
nr 1060 3351
Oscar Cleve
(1906-1991), Sverige
2 pcs. Oscar Cleve (1906-1991), 18x25 + 22x20, signed,
GOUACHE, 2 st. Oscar Cleve (1906-1991), 18x25 + 22x20, signerade
Oscar Cleve, Swedish draughtsman, born 1906, dead 1991.
Estimate: | 800 |
---|---|
Sold: | SEK 150 |
Auction date: |
Monday October 3 2016 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
29/9 22:55:57 | 1 | 100 kr |
2/10 17:48:16 | 2 | Vinnande bud |
3/10 18:18:08 | 2 | justering av budtak |
- Specialauktion
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache oscar cleve svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 WATERCOLOUR
Aina Larsson (b. 1935), Sweden. Chair. Signed, she..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 19:47 -
4085 WATERCOLOUR
Anders Gullberg (b. 1927). Renar i vinterskog. Sig..//
Auction ends
this Monday
10 juni at 19:42 -
2089 WATERCOLOUR
Ann Margret Hede. Archipelago scene. Signed. Water..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 20:24
-
2051 WATERCOLOUR
Clara Löfgren (1843-1923), Sweden. Kvinna vid grin..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 20:18 -
2106 WATERCOLOUR
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sweden. Interiö..//
Present: SEK 5000
Auction ends
in two weeks
17 juni at 18:45 -
2043 WATERCOLOUR
Eva von Hanno (b. 1945), Norway. Lupines. Signed, ..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 18:14