ART / Watercolor paintings & Drawings / Akvarell 4355047
*
nr 435 5047
Akvarell
Lenght: ()
'Mot stan', Ewald Dahlskog (1894-1950) Sverige 1925, plats motiv: Stockholm?, två mörka personer sittande på höjd, i bakgrunden kyrktorn, ljus gul och grå, 48 x 62, 5 cm, signerad: '12.4.25 Ewald', ram med glas och passepartout
Estimate:
4000
Sold:
SEK 3000
Auction date:
Monday October 30 2006
at 16:00:00
- Specialauktion
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ewald dahlskog i bakgrunden kyrktorn ljus gul och grå svensk keramik svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer vattenfärg
-
2042 WATERCOLOUR
+ oil painting, 2 pcs, Mary Norberg, still life. S..//
Present: SEK 100
Auction ends
in three weeks
17 juni at 18:53
-
2041 WATERCOLOUR
Aina Larsson (b. 1935), Sweden. Chair. Signed, she..//
Auction ends
in three weeks
17 juni at 19:47
-
9317 WATERCOLOUR
Alain Soucasse (b. 1951), Sweden. Signed, dated -8..//
Auction ends
in two days
3 juni at 19:27
-
2089 WATERCOLOUR
Ann Margret Hede. Archipelago scene. Signed. Water..//
Auction ends
in three weeks
17 juni at 20:24
-
2051 WATERCOLOUR
Clara Löfgren (1843-1923), Sweden. Kvinna vid grin..//
Auction ends
in three weeks
17 juni at 20:18
-
2106 WATERCOLOUR
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sweden. Interiö..//
Auction ends
in three weeks
17 juni at 18:45
*
Akvarell
nr 435 5047
Akvarell
Lenght: ()
'Mot stan', Ewald Dahlskog (1894-1950) Sverige 1925, plats motiv: Stockholm?, två mörka personer sittande på höjd, i bakgrunden kyrktorn, ljus gul och grå, 48 x 62, 5 cm, signerad: '12.4.25 Ewald', ram med glas och passepartout
Estimate: | 4000 |
---|---|
Sold: | SEK 3000 |
Auction date: |
Monday October 30 2006 |
- Specialauktion
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ewald dahlskog i bakgrunden kyrktorn ljus gul och grå svensk keramik svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer vattenfärg
-
2042 WATERCOLOUR
+ oil painting, 2 pcs, Mary Norberg, still life. S..//
Present: SEK 100
Auction ends
in three weeks
17 juni at 18:53 -
2041 WATERCOLOUR
Aina Larsson (b. 1935), Sweden. Chair. Signed, she..//
Auction ends
in three weeks
17 juni at 19:47 -
9317 WATERCOLOUR
Alain Soucasse (b. 1951), Sweden. Signed, dated -8..//
Auction ends
in two days
3 juni at 19:27
-
2089 WATERCOLOUR
Ann Margret Hede. Archipelago scene. Signed. Water..//
Auction ends
in three weeks
17 juni at 20:24 -
2051 WATERCOLOUR
Clara Löfgren (1843-1923), Sweden. Kvinna vid grin..//
Auction ends
in three weeks
17 juni at 20:18 -
2106 WATERCOLOUR
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sweden. Interiö..//
Auction ends
in three weeks
17 juni at 18:45