KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blandteknik 10739042
*
nr 1073 9042
Blandteknik
Oidentifierad konstnär, Sign Mapkin, Man, motivet: 14x13
Följerätt
Utrop:
400 kr
Såld:
250 kr
Sista tid för bud online:
måndag 5 december 2016
kl 20:10:57
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
5/12 15:23:46
1
150 kr
5/12 16:52:06
2
150 kr
5/12 16:52:06
1
150 kr (Budbetjänt)
5/12 16:52:56
2
200 kr
5/12 19:12:24
3
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik man vattenfärg
-
9210 Blandteknik
Hugo Carlberg (1880-1943), Sverige. Landskap. Sign..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:49
-
9273 Blandteknik
Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -84, Pol..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:14
-
8156 Blandteknik
Per Daniel Holm, Signerad, Holländskt kanalmotiv. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:47
-
7215 Blandteknik
Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Vinterbild m..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:50
-
9361 Blandteknik
Stig SASEN Andersson. Signerad, blandteknik, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:54
-
9360 Blandteknik
Stig SASEN Andersson. Signerad, daterad -55, Hötor..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:18
*
Blandteknik
Läs om budbetjänten
nr 1073 9042
Blandteknik
Oidentifierad konstnär, Sign Mapkin, Man, motivet: 14x13
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 400 kr |
Såld: | 250 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 5 december 2016 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
5/12 15:23:46 | 1 | 150 kr |
5/12 16:52:06 | 2 | 150 kr |
5/12 16:52:06 | 1 | 150 kr (Budbetjänt) |
5/12 16:52:56 | 2 | 200 kr |
5/12 19:12:24 | 3 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik man vattenfärg
-
9210 Blandteknik
Hugo Carlberg (1880-1943), Sverige. Landskap. Sign..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:49 -
9273 Blandteknik
Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -84, Pol..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:14 -
8156 Blandteknik
Per Daniel Holm, Signerad, Holländskt kanalmotiv. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:47
-
7215 Blandteknik
Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Vinterbild m..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:50 -
9361 Blandteknik
Stig SASEN Andersson. Signerad, blandteknik, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:54 -
9360 Blandteknik
Stig SASEN Andersson. Signerad, daterad -55, Hötor..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:18