ART / Lithographs / Art portfolio 12422120
nr 1242 2120
Gunnar Allvar
(1922-2003), Sverige
"Jubileumsportfölj Konstnärsklubben 1856-1981", 5 pcs, litographs in colors. Gunnar Allvar (1922-2003), Sweden. Bengt Landin (b. 1933), Sweden. Lennart Rodhe (1916-2005), Sweden. Gösta Werner (1909-1989), Sweden. Nisse Zetterberg (1910-1986), Sweden. Signed, numbered 158/250, sheet: ca 50x70 cm,
ART PORTFOLIO, "Jubileumsportfölj Konstnärsklubben 1856-1981", 5 st, färglitografier. Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Signerad, numrerad 158/250, bladets mått: ca 50x70 cm
Gunnar Allvar, född 1922, dead 2003 in Stockholm, Swedish painter, draughtsman and graphic artist.
2000
SEK 1500
Monday Mars 18 2019
at 18:01:49
18/3 17:46:20
- Thema-auction
Mar 18
Read more about Grafik
Gunnar Allvar
Read more about Gunnar Allvar