ÖVRIGT / Speglar / Spegel 15893063
*
nr 1589 3063
Spegel
Tenn, dekor med bågskytt, 44x25 cm
Utrop:
400 kr
Såld:
1.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 8 januari 2024
kl 18:13:02
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
31/12 16:26:00
1
100 kr
31/12 16:52:46
2
150 kr
4/1 11:10:24
3
300 kr
4/1 23:01:51
4
500 kr
6/1 17:07:08
5
Vinnande bud
8/1 18:07:40
6
700 kr
8/1 18:07:40
5
800 kr (Budbetjänt)
8/1 18:08:02
6
900 kr
8/1 18:08:02
5
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bågskytt metall spegel speglar tenn
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:05
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:17
-
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:54
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:14
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:58
-
3456 Spegeltrymå
1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:02
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1589 3063
Spegel
Tenn, dekor med bågskytt, 44x25 cm
Utrop: | 400 kr |
---|---|
Såld: | 1.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 8 januari 2024 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
31/12 16:26:00 | 1 | 100 kr |
31/12 16:52:46 | 2 | 150 kr |
4/1 11:10:24 | 3 | 300 kr |
4/1 23:01:51 | 4 | 500 kr |
6/1 17:07:08 | 5 | Vinnande bud |
8/1 18:07:40 | 6 | 700 kr |
8/1 18:07:40 | 5 | 800 kr (Budbetjänt) |
8/1 18:08:02 | 6 | 900 kr |
8/1 18:08:02 | 5 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bågskytt metall spegel speglar tenn
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:05 -
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:17 -
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:54
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:14 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:58 -
3456 Spegeltrymå
1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:02