ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 7953003
*
nr 795 3003
Stina Sunesson
(1925-1998), Sverige
Stina Sunesson (1925-1998), 'Vår i byn' 1984, Tällberg, 18 x 22,
GOUACHE (F), Stina Sunesson (1925-1998), 'Vår i byn' 1984, Tällberg, 18 x 22
Stina Sunesson, Swedish painter, born 1925, dead 1998, Stina Sunesson.
Droit De Suite
Estimate:
20000
Sold:
SEK 17000
Auction date:
Monday December 3 2012
at 19:29:57
- Bid history
Time
Bidder
Bid
3/12 16:43:20
1
12.000 kr
3/12 16:56:39
2
12.500 kr
3/12 17:01:07
2
15.000 kr
3/12 17:01:08
2
15.000 kr
3/12 17:40:38
1
13.000 kr
3/12 17:44:14
1
14.000 kr
3/12 17:45:29
1
16.000 kr
3/12 18:26:57
2
16.500 kr
3/12 18:32:37
1
Vinnande bud
3/12 19:29:42
1
justering av budtak
- Specialauktion
- Artist/Designer
Stina Sunesson
Stina Sunesson, Swedish painter, born 1925, dead 1998, Stina Sunesson.
Read more about Stina Sunesson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache stina sunesson svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg tällberg vattenfärg
-
9317 WATERCOLOUR
Alain Soucasse (b. 1951), Sweden. Signed, dated -8..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:27
-
9081 WATERCOLOUR
Lee Kanold, dated - 2000, katt på stol. Signed. Im..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:46
-
3100 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, watercolour, "Tallin"..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:16
-
9035 WATERCOLOUR
Thage Nordholm (1927-1990), Sweden. Signed, familj..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:58
-
9209 WATERCOLOURS
2 pcs, unidentified artist. "Ringsjön". Signed, da..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:52
-
9349 WATERCOLOURS
4 pcs, Frans Lindström (1874-1954), Sweden. Signed..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 18:00
*
Stina Sunesson
Stina Sunesson, Swedish painter, born 1925, dead 1998, Stina Sunesson.
Read more about Stina Sunesson
nr 795 3003
Stina Sunesson
(1925-1998), Sverige
Stina Sunesson (1925-1998), 'Vår i byn' 1984, Tällberg, 18 x 22,
GOUACHE (F), Stina Sunesson (1925-1998), 'Vår i byn' 1984, Tällberg, 18 x 22
Stina Sunesson, Swedish painter, born 1925, dead 1998, Stina Sunesson.
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 20000 |
Sold: | SEK 17000 |
Auction date: |
Monday December 3 2012 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
3/12 16:43:20 | 1 | 12.000 kr |
3/12 16:56:39 | 2 | 12.500 kr |
3/12 17:01:07 | 2 | 15.000 kr |
3/12 17:01:08 | 2 | 15.000 kr |
3/12 17:40:38 | 1 | 13.000 kr |
3/12 17:44:14 | 1 | 14.000 kr |
3/12 17:45:29 | 1 | 16.000 kr |
3/12 18:26:57 | 2 | 16.500 kr |
3/12 18:32:37 | 1 | Vinnande bud |
3/12 19:29:42 | 1 | justering av budtak |
- Specialauktion
- Artist/Designer
Stina Sunesson
Stina Sunesson, Swedish painter, born 1925, dead 1998, Stina Sunesson.Read more about Stina Sunesson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache stina sunesson svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg tällberg vattenfärg
-
9317 WATERCOLOUR
Alain Soucasse (b. 1951), Sweden. Signed, dated -8..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:27 -
9081 WATERCOLOUR
Lee Kanold, dated - 2000, katt på stol. Signed. Im..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:46 -
3100 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, watercolour, "Tallin"..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:16
-
9035 WATERCOLOUR
Thage Nordholm (1927-1990), Sweden. Signed, familj..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:58 -
9209 WATERCOLOURS
2 pcs, unidentified artist. "Ringsjön". Signed, da..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:52 -
9349 WATERCOLOURS
4 pcs, Frans Lindström (1874-1954), Sweden. Signed..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 18:00