KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 10594022
*
nr 1059 4022
MÃ¥rten Andersson
(1934-2017), Sverige
Gouache, Mårten Andersson (f. 1934), Kvinna med halsband, Sign Mårten A, motivet: 29x22, på skissblockspapper
Mårten Andersson, svensk bildkonstnär född i Freluga utanför Bollnäs 1934, död 2017.
Följerätt
Utrop:
15.000 kr
Såld:
12.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 september 2016
kl 19:30:35
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
23/9 17:36:18
1
Vinnande bud
- Klassiska
- Konstnär/Designer
MÃ¥rten Andersson
Mårten Andersson, svensk bildkonstnär född i Freluga utanför Bollnäs 1934, död 2017.
Läs mer om MÃ¥rten Andersson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache kvinna med halsband mårten andersson skissblockspapper svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
9221 Gouache
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, Tahit..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:07
*
MÃ¥rten Andersson
Mårten Andersson, svensk bildkonstnär född i Freluga utanför Bollnäs 1934, död 2017.
Läs mer om MÃ¥rten Andersson
nr 1059 4022
MÃ¥rten Andersson
(1934-2017), Sverige
Gouache, Mårten Andersson (f. 1934), Kvinna med halsband, Sign Mårten A, motivet: 29x22, på skissblockspapper
Mårten Andersson, svensk bildkonstnär född i Freluga utanför Bollnäs 1934, död 2017.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 15.000 kr |
Såld: | 12.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 26 september 2016 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
23/9 17:36:18 | 1 | Vinnande bud |
- Klassiska
- Konstnär/Designer
MÃ¥rten Andersson
MÃ¥rten Andersson, svensk bildkonstnär född i Freluga utanför Bollnäs 1934, död 2017.Läs mer om MÃ¥rten Andersson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache kvinna med halsband mårten andersson skissblockspapper svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
9221 Gouache
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, Tahit..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:07