SILVER & METAL / Silver / Cream jug 12511083
nr 1251 1083
CREAM JUG
silver, 1831, gilded on the inside. Height: 13 cm ca, weight. 170 g.
silver, 1831, invändigt förgylld. Höjd: 13 cm ca. Vikt: 170 g
2000
SEK 1500
Monday April 29 2019
at 19:20:25
29/4 18:56:52
- Thema-auction
Apr 29
Silver
Read more about Silver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver