![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ART / Sculptures and works of art / Skulpturtavlor 6104167
*
nr 610 4167
Skulpturtavlor
2 pcs, Fritz Diller (1875-1945), Germany, kronhjortar, 24x31, nickel silver, early 20th century,
2 st, Fritz Diller (1875-1945), Tyskland, kronhjortar, 24x31, nysilver, tidigt 1900-tal
Estimate:
1000
Sold:
SEK 1900
Auction date:
Monday November 16 2009
at 17:28:10
- Bid history
Time
Bidder
Bid
15/11 17:17:34
1
700 kr
15/11 23:49:31
2
750 kr
16/11 16:08:30
3
900 kr
16/11 16:46:58
2
900 kr
16/11 16:47:19
2
1.200 kr
16/11 17:13:40
3
1.200 kr
16/11 17:14:37
4
1.600 kr
16/11 17:14:46
3
1.500 kr
16/11 17:17:44
2
1.700 kr
16/11 17:20:40
3
1.800 kr
16/11 17:23:10
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa fritz diller konsthantverk kronhjortar nysilver pläter sekelskifte skulptur skulpturtavlor tidigt 1900-tal tyska tyskland tyskt
-
4238 ICON
med silverrizza, Russia, outer dimensions includin..//
Auction ends
in two days
17 juni at 18:29
-
5297 ICON
Sven Bertil Svensson, pannå, 32x25, unframed,
Auction ends
in two days
17 juni at 18:20
-
2083 SCULPTURE
Agneta Gynning (b. 1952), Sweden. Composition, bro..//
Present: SEK 3000
Auction ends
in two days
17 juni at 19:30
-
3278 SCULPTURE
wooden plinth, religious scene, guldbemålat trä. H..//
Auction ends
in two days
17 juni at 20:22
-
2131 SCULPTURE
Getthen Holm (1946-2015), Sweden. Boat, ceramics, ..//
Auction ends
in two days
17 juni at 20:09
-
5208 SCULPTURE
Göran Strååt (1913-1994), Sweden. Plaster. Height:..//
Present: SEK 200
Auction ends
in two days
17 juni at 19:07
*
Skulpturtavlor
nr 610 4167
Skulpturtavlor
2 pcs, Fritz Diller (1875-1945), Germany, kronhjortar, 24x31, nickel silver, early 20th century,
2 st, Fritz Diller (1875-1945), Tyskland, kronhjortar, 24x31, nysilver, tidigt 1900-tal
Estimate: | 1000 |
---|---|
Sold: | SEK 1900 |
Auction date: |
Monday November 16 2009 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
15/11 17:17:34 | 1 | 700 kr |
15/11 23:49:31 | 2 | 750 kr |
16/11 16:08:30 | 3 | 900 kr |
16/11 16:46:58 | 2 | 900 kr |
16/11 16:47:19 | 2 | 1.200 kr |
16/11 17:13:40 | 3 | 1.200 kr |
16/11 17:14:37 | 4 | 1.600 kr |
16/11 17:14:46 | 3 | 1.500 kr |
16/11 17:17:44 | 2 | 1.700 kr |
16/11 17:20:40 | 3 | 1.800 kr |
16/11 17:23:10 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa fritz diller konsthantverk kronhjortar nysilver pläter sekelskifte skulptur skulpturtavlor tidigt 1900-tal tyska tyskland tyskt
-
4238 ICON
med silverrizza, Russia, outer dimensions includin..//
Auction ends
in two days
17 juni at 18:29 -
5297 ICON
Sven Bertil Svensson, pannå, 32x25, unframed,
Auction ends
in two days
17 juni at 18:20 -
2083 SCULPTURE
Agneta Gynning (b. 1952), Sweden. Composition, bro..//
Present: SEK 3000
Auction ends
in two days
17 juni at 19:30
-
3278 SCULPTURE
wooden plinth, religious scene, guldbemålat trä. H..//
Auction ends
in two days
17 juni at 20:22 -
2131 SCULPTURE
Getthen Holm (1946-2015), Sweden. Boat, ceramics, ..//
Auction ends
in two days
17 juni at 20:09 -
5208 SCULPTURE
Göran Strååt (1913-1994), Sweden. Plaster. Height:..//
Present: SEK 200
Auction ends
in two days
17 juni at 19:07