LIGHTING / Table lamps / Table lamp 7897180
*
nr 789 7180
TABLE LAMP
ceramics, Reliefmotiv, 1950s, height: 120,
Keramik, Reliefmotiv, 50-tal, höjd: 120
Estimate:
500
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday November 5 2012
at 17:29:10
- Bid history
- Specialauktion
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordlampa bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor keramik reliefmotiv
-
5275 TABLE LAMP
brass, Arvid Böhlmark, Stockholm, Sweden. Height: ..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 18:07
-
6245 TABLE LAMP
brass, Bergbom. Height: 35 cm,
Auction ends
in two weeks
1 juli at 19:45
-
6063 TABLE LAMP
tin, klot uppburet dekor av tre örnar. Height: cm...//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 19:24
-
6247 TABLE LAMPS
2 pcs, Falkenberg. Height: 37-41, damaged.
Auction ends
in two weeks
1 juli at 18:37
-
6230 TABLE LAMPS
one pair, "Aneta", brass. Height: 59 cm,
Auction ends
in two weeks
1 juli at 20:46
-
5310 TABLE LAMPS
one pair. Height: ca 40 cm,
Auction ends
in two weeks
1 juli at 18:46
*
TABLE LAMP
nr 789 7180
TABLE LAMP
ceramics, Reliefmotiv, 1950s, height: 120,
Keramik, Reliefmotiv, 50-tal, höjd: 120
Estimate: | 500 |
---|---|
Sold: | SEK 100 |
Auction date: |
Monday November 5 2012 |
- Bid history
- Specialauktion
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordlampa bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor keramik reliefmotiv
-
5275 TABLE LAMP
brass, Arvid Böhlmark, Stockholm, Sweden. Height: ..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 18:07 -
6245 TABLE LAMP
brass, Bergbom. Height: 35 cm,
Auction ends
in two weeks
1 juli at 19:45 -
6063 TABLE LAMP
tin, klot uppburet dekor av tre örnar. Height: cm...//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 19:24
-
6247 TABLE LAMPS
2 pcs, Falkenberg. Height: 37-41, damaged.
Auction ends
in two weeks
1 juli at 18:37 -
6230 TABLE LAMPS
one pair, "Aneta", brass. Height: 59 cm,
Auction ends
in two weeks
1 juli at 20:46 -
5310 TABLE LAMPS
one pair. Height: ca 40 cm,
Auction ends
in two weeks
1 juli at 18:46