GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Coffee set 15989151
*
nr 1598 9151
COFFEE SET
14 pieces, early 20th century, Gefle,
14 delar, Tidigt 1900-tal, Gefle
Withdrawn
Auction date:
Monday February 19 2024
at 19:38:01
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle kaffekopp kaffekoppar kaffeservis sekelskifte svensk keramik svenska keramiker tidigt 1900-tal
-
3198 COFFEE SET
Rosenthal, Germany, Maria Björnbär, about 30 parts,
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:04
-
4169 SERVICE PLATES
12 pieces, brass. Diameter: 27, 5 cm,
Auction ends
this Monday
10 juni at 19:45
-
4035 DINNERWARE
13 pieces, glass, including "Reffla", Arthur Percy..//
Auction ends
this Monday
10 juni at 19:56
-
4133 DINNERWARE
50 delar ca, Eschenbach, Bavaria,
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:37
-
4105 DINNER SET
Mat- och kaffeservis, 45 st ca, Ulla Procopé (1921..//
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:09
-
4184 DINNER SET
Rörstrand, Sweden, Ostindia, ca 35 del,
Auction ends
this Monday
10 juni at 19:34
*
COFFEE SET
nr 1598 9151
COFFEE SET
14 pieces, early 20th century, Gefle,
14 delar, Tidigt 1900-tal, Gefle
Withdrawn |
|
Auction date: |
Monday February 19 2024 |
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle kaffekopp kaffekoppar kaffeservis sekelskifte svensk keramik svenska keramiker tidigt 1900-tal
-
3198 COFFEE SET
Rosenthal, Germany, Maria Björnbär, about 30 parts,
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:04 -
4169 SERVICE PLATES
12 pieces, brass. Diameter: 27, 5 cm,
Auction ends
this Monday
10 juni at 19:45 -
4035 DINNERWARE
13 pieces, glass, including "Reffla", Arthur Percy..//
Auction ends
this Monday
10 juni at 19:56
-
4133 DINNERWARE
50 delar ca, Eschenbach, Bavaria,
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:37 -
4105 DINNER SET
Mat- och kaffeservis, 45 st ca, Ulla Procopé (1921..//
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:09 -
4184 DINNER SET
Rörstrand, Sweden, Ostindia, ca 35 del,
Auction ends
this Monday
10 juni at 19:34