MISCELLANEOUS / Jewellery / Ring 9579295
*
nr 957 9295
RING
silver,
silver
Estimate:
500
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday April 27 2015
at 19:22:20
- Bid history
Time
Bidder
Bid
26/4 21:03:49
1
150 kr
26/4 22:58:38
2
250 kr
27/4 19:17:20
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring silver smycken vintage ädelmetall
-
4280 ARM RING
14k, med briljanter & grön sten, ej stämplar. Weig..//
Auction ends
in two days
10 juni at 19:46
-
4124 Granatsmycken
7 pieces, Halsband + ring + 1 par örhängen+ 2 ..//
Present: SEK 700
Auction ends
in two days
10 juni at 19:37
-
4004 CARAFE
med silvdermontering. Height: 26 cm,
Present: SEK 500
Auction ends
in two days
10 juni at 18:38
-
3421 SIGNET RING
18k guld. Weight: 3, 8g brutto. Length: 2 cm cm, w..//
Present: SEK 1700
Auction ends
in two days
10 juni at 19:42
-
3227 OIL PAINTING
Luton, utfodring, duk på pannå, 19th century, 41x3..//
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
10 juni at 20:03
-
4129 Örhängen 1 par
+ 1 örhänge+ ring, 18k guld. Weight: 3, 3 gr,
Auction ends
in two days
10 juni at 18:15
*
RING
nr 957 9295
RING
silver,
silver
Estimate: | 500 |
---|---|
Sold: | SEK 300 |
Auction date: |
Monday April 27 2015 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
26/4 21:03:49 | 1 | 150 kr |
26/4 22:58:38 | 2 | 250 kr |
27/4 19:17:20 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring silver smycken vintage ädelmetall
-
4280 ARM RING
14k, med briljanter & grön sten, ej stämplar. Weig..//
Auction ends
in two days
10 juni at 19:46 -
4124 Granatsmycken
7 pieces, Halsband + ring + 1 par örhängen+ 2 ..//
Present: SEK 700
Auction ends
in two days
10 juni at 19:37 -
4004 CARAFE
med silvdermontering. Height: 26 cm,
Present: SEK 500
Auction ends
in two days
10 juni at 18:38
-
3421 SIGNET RING
18k guld. Weight: 3, 8g brutto. Length: 2 cm cm, w..//
Present: SEK 1700
Auction ends
in two days
10 juni at 19:42 -
3227 OIL PAINTING
Luton, utfodring, duk på pannå, 19th century, 41x3..//
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
10 juni at 20:03 -
4129 Örhängen 1 par
+ 1 örhänge+ ring, 18k guld. Weight: 3, 3 gr,
Auction ends
in two days
10 juni at 18:15