ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 10155024
*
nr 1015 5024
Aly Ben Salem
(1910-2001), Sverige
Aly Ben Salem (1910-2001), a woman, signed, 39x28,
GOUACHE, Aly Ben Salem (1910-2001), Kvinna, signerad, 39x28
Aly Ben Salem, born 1910 in Tunisia, dead 2001, Swedish/Tunisian painter.
Droit De Suite
Estimate:
6000
Sold:
SEK 6200
Auction date:
Monday January 25 2016
at 20:05:22
- Bid history
Time
Bidder
Bid
18/1 22:16:15
1
5.000 kr
22/1 09:30:07
2
6.000 kr
22/1 13:25:42
1
5.400 kr
22/1 13:25:42
2
5.600 kr (Robot)
22/1 13:26:11
1
5.800 kr
22/1 13:26:11
2
6.000 kr (Robot)
22/1 13:26:35
1
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Klassiska
- Artist/Designer
Aly Ben Salem
Aly Ben Salem, born 1910 in Tunisia, dead 2001, Swedish/Tunisian painter.
Read more about Aly Ben Salem
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller aly ben salem gouache kvinna svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 WATERCOLOUR
Aina Larsson (b. 1935), Sweden. Chair. Signed, she..//
Auction ends
in a week
17 juni at 19:47
-
4085 WATERCOLOUR
Anders Gullberg (b. 1927). Renar i vinterskog. Sig..//
Present: SEK 300
Auction ends
today
10 juni at 19:42
-
2089 WATERCOLOUR
Ann Margret Hede. Archipelago scene. Signed. Water..//
Auction ends
in a week
17 juni at 20:24
-
2051 WATERCOLOUR
Clara Löfgren (1843-1923), Sweden. Kvinna vid grin..//
Auction ends
in a week
17 juni at 20:18
-
2106 WATERCOLOUR
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sweden. Interiö..//
Present: SEK 5000
Auction ends
in a week
17 juni at 18:45
-
2043 WATERCOLOUR
Eva von Hanno (b. 1945), Norway. Lupines. Signed, ..//
Auction ends
in a week
17 juni at 18:14
*
Aly Ben Salem
Aly Ben Salem, born 1910 in Tunisia, dead 2001, Swedish/Tunisian painter.
Läs om budbetjänten
Read more about Aly Ben Salem
nr 1015 5024
Aly Ben Salem
(1910-2001), Sverige
Aly Ben Salem (1910-2001), a woman, signed, 39x28,
GOUACHE, Aly Ben Salem (1910-2001), Kvinna, signerad, 39x28
Aly Ben Salem, born 1910 in Tunisia, dead 2001, Swedish/Tunisian painter.
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 6000 |
Sold: | SEK 6200 |
Auction date: |
Monday January 25 2016 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
18/1 22:16:15 | 1 | 5.000 kr |
22/1 09:30:07 | 2 | 6.000 kr |
22/1 13:25:42 | 1 | 5.400 kr |
22/1 13:25:42 | 2 | 5.600 kr (Robot) |
22/1 13:26:11 | 1 | 5.800 kr |
22/1 13:26:11 | 2 | 6.000 kr (Robot) |
22/1 13:26:35 | 1 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Klassiska
- Artist/Designer
Aly Ben Salem
Aly Ben Salem, born 1910 in Tunisia, dead 2001, Swedish/Tunisian painter.Read more about Aly Ben Salem
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller aly ben salem gouache kvinna svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 WATERCOLOUR
Aina Larsson (b. 1935), Sweden. Chair. Signed, she..//
Auction ends
in a week
17 juni at 19:47 -
4085 WATERCOLOUR
Anders Gullberg (b. 1927). Renar i vinterskog. Sig..//
Present: SEK 300
Auction ends
today
10 juni at 19:42 -
2089 WATERCOLOUR
Ann Margret Hede. Archipelago scene. Signed. Water..//
Auction ends
in a week
17 juni at 20:24
-
2051 WATERCOLOUR
Clara Löfgren (1843-1923), Sweden. Kvinna vid grin..//
Auction ends
in a week
17 juni at 20:18 -
2106 WATERCOLOUR
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sweden. Interiö..//
Present: SEK 5000
Auction ends
in a week
17 juni at 18:45 -
2043 WATERCOLOUR
Eva von Hanno (b. 1945), Norway. Lupines. Signed, ..//
Auction ends
in a week
17 juni at 18:14