![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 13988217
*
nr 1398 8217
Gustaf Herbert Carlsson
(1912-1991), Sverige
Gustaf Herbert Carlsson (1912-1991), Sweden. Still life with flowers. Signed. Subject: 48x60cm, outer dimensions including frame: 73x85cm,
GOUACHE, Blomsterstilleben. Signerad. Motivet: 48x60cm, yttermått inklusive ram: 73x85cm
Gustaf Herbert Carlsson, painter born 1912, dead 1991.
Droit De Suite
Estimate:
500
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday May 24 2021
at 20:57:20
- Bid history
Time
Bidder
Bid
24/5 18:16:49
1
Vinnande bud
- Artist/Designer
Gustaf Herbert Carlsson
Gustaf Herbert Carlsson, painter born 1912, dead 1991.
Read more about Gustaf Herbert Carlsson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blommor blomsterstilleben blomstilleben gouache stilleben sverige täckfärg vattenfärg
-
2051 WATERCOLOUR
Clara Löfgren (1843-1923), Sweden. Kvinna vid grin..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 19:49
-
6017 WATERCOLOUR
Julio Casanova, "Tucan". Signed, dated -03. Waterc..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 20:16
-
2039 WATERCOLOUR
Stina Sörman (1910-1993), Sweden. Fishes. Signed, ..//
Present: SEK 100
Auction ends
in two weeks
1 juli at 20:20
-
2032 WATERCOLOUR
Veronica Leo (b. 1935), Sweden. "Snöflickan, ur sa..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 18:39
-
2071 MIXED MEDIA
Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sweden. Signed, mix..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 20:25
-
2092 MIXED MEDIA
Astrid Nordenstam (b. 1942), Sweden. Signed, mixed..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 19:30
*
Gustaf Herbert Carlsson
Gustaf Herbert Carlsson, painter born 1912, dead 1991.
Read more about Gustaf Herbert Carlsson
nr 1398 8217
Gustaf Herbert Carlsson
(1912-1991), Sverige
Gustaf Herbert Carlsson (1912-1991), Sweden. Still life with flowers. Signed. Subject: 48x60cm, outer dimensions including frame: 73x85cm,
GOUACHE, Blomsterstilleben. Signerad. Motivet: 48x60cm, yttermått inklusive ram: 73x85cm
Gustaf Herbert Carlsson, painter born 1912, dead 1991.
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 500 |
Sold: | SEK 100 |
Auction date: |
Monday May 24 2021 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
24/5 18:16:49 | 1 | Vinnande bud |
- Artist/Designer
Gustaf Herbert Carlsson
Gustaf Herbert Carlsson, painter born 1912, dead 1991.Read more about Gustaf Herbert Carlsson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blommor blomsterstilleben blomstilleben gouache stilleben sverige täckfärg vattenfärg
-
2051 WATERCOLOUR
Clara Löfgren (1843-1923), Sweden. Kvinna vid grin..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 19:49 -
6017 WATERCOLOUR
Julio Casanova, "Tucan". Signed, dated -03. Waterc..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 20:16 -
2039 WATERCOLOUR
Stina Sörman (1910-1993), Sweden. Fishes. Signed, ..//
Present: SEK 100
Auction ends
in two weeks
1 juli at 20:20
-
2032 WATERCOLOUR
Veronica Leo (b. 1935), Sweden. "Snöflickan, ur sa..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 18:39 -
2071 MIXED MEDIA
Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sweden. Signed, mix..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 20:25 -
2092 MIXED MEDIA
Astrid Nordenstam (b. 1942), Sweden. Signed, mixed..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 19:30