KONST / Litografier / Färglitografi 7435064
*
nr 743 5064
Roland Svensson
(1910-2003), Sverige
Färglitografi , Roland Svensson (1910-2003), 'Sommardrömmen', 1975, 121/300, bladets mått: 38x28
Roland Svensson, född 1910 i Stockholm, död 2003, svensk målare, grafiker och författare.
Följerätt
Utrop:
1.000 kr
Såld:
2.700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 februari 2012
kl 19:02:12
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
20/2 16:25:10
1
700 kr
25/2 13:05:18
2
1.000 kr
25/2 13:37:06
2
1.100 kr
26/2 18:46:40
3
800 kr
26/2 18:51:18
3
900 kr
27/2 09:22:13
4
2.400 kr
27/2 10:00:32
2
1.500 kr
27/2 10:02:34
2
1.700 kr
27/2 10:04:54
2
2.100 kr
27/2 10:05:49
2
2.400 kr
27/2 18:53:57
4
Vinnande bud
27/2 18:58:31
2
2.600 kr
- Tema
27 feb
Grafik
På tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.
Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Roland Svensson
Roland Svensson, född 1910 i Stockholm, död 2003, svensk målare, grafiker och författare.
Läs mer om Roland Svensson
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: färglitografi grafik litografi litografier litografiskt blad roland svensson svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
3258 Färglitografi
2 st, Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Signera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:09
-
2109 Färglitografi
Helga Wachholz (f. 1936), Tyskland. "Moulin Rouge"..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
17 juni kl 18:22
-
4168 Färglitografi
Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, färgli..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:49
-
4020 Färglitografi
Jonathan Josefsson. Signerad, numrerad 2/11, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:57
-
4186 Färglitografi
Kejsar Calle Sunesson (f. 1926), Sverige. Brudpar...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:50
-
4019 Färglitografi
Ola Billgren (1940-2001), Sverige. Signerad, numre..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:27
*
Roland Svensson
Roland Svensson, född 1910 i Stockholm, död 2003, svensk målare, grafiker och författare.
Läs mer om Grafik
Läs mer om Roland Svensson
nr 743 5064
Roland Svensson
(1910-2003), Sverige
Färglitografi , Roland Svensson (1910-2003), 'Sommardrömmen', 1975, 121/300, bladets mått: 38x28
Roland Svensson, född 1910 i Stockholm, död 2003, svensk målare, grafiker och författare.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.000 kr |
Såld: | 2.700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 februari 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
20/2 16:25:10 | 1 | 700 kr |
25/2 13:05:18 | 2 | 1.000 kr |
25/2 13:37:06 | 2 | 1.100 kr |
26/2 18:46:40 | 3 | 800 kr |
26/2 18:51:18 | 3 | 900 kr |
27/2 09:22:13 | 4 | 2.400 kr |
27/2 10:00:32 | 2 | 1.500 kr |
27/2 10:02:34 | 2 | 1.700 kr |
27/2 10:04:54 | 2 | 2.100 kr |
27/2 10:05:49 | 2 | 2.400 kr |
27/2 18:53:57 | 4 | Vinnande bud |
27/2 18:58:31 | 2 | 2.600 kr |
- Tema
27 feb
Grafik
PÃ¥ tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Roland Svensson
Roland Svensson, född 1910 i Stockholm, död 2003, svensk mÃ¥lare, grafiker och författare.Läs mer om Roland Svensson
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: färglitografi grafik litografi litografier litografiskt blad roland svensson svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
3258 Färglitografi
2 st, Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Signera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:09 -
2109 Färglitografi
Helga Wachholz (f. 1936), Tyskland. "Moulin Rouge"..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
17 juni kl 18:22 -
4168 Färglitografi
Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, färgli..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:49
-
4020 Färglitografi
Jonathan Josefsson. Signerad, numrerad 2/11, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:57 -
4186 Färglitografi
Kejsar Calle Sunesson (f. 1926), Sverige. Brudpar...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:50 -
4019 Färglitografi
Ola Billgren (1940-2001), Sverige. Signerad, numre..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:27