GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 12812021
nr 1281 2021
Gertrud Lönegren
(1905-1970), Sverige
Vas, Rörstrand. Stengods, 1940-tal, signerad. Höjd: 24 cm
Gertrud Lönegren-Jerkman, svensk keramisk formgivare född 1905, död 1970.
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.000 kr
måndag 14 oktober 2019
kl 20:28:19
14/10 20:23:19
Gertrud Lönegren
Läs mer om Gertrud Lönegren
Rörstrand
Stengods