För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften av 1800-talet fram till nutid.
Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Stengods. Signerad med Studiohanden. Stengods, glasyr i blåa och bruna nyanser, ristad dekor. Höjd: 32 cm Såldes för: 33.000 kr