GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Mat / kaffeservis 14842032
*
nr 1484 2032
Berit Ternell
(f. 1929), Sverige
Berit Ternell (b. 1929), Sweden. "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt. 64 pieces,
Mat / kaffeservis, "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt. 64 delar
Berit Ternell, Swedish painter, born 1929.
Estimate:
4000
Sold:
SEK 3000
Auction date:
Monday August 29 2022
at 20:59:17
- Bid history
Time
Bidder
Bid
29/8 18:47:27
1
Vinnande bud
- Thema-auction
Aug 29
Retro
På Tema Retro har vi samlat konst och design från 50/60-talet av Achille & Pier Castiglioni, Hertha Bengtson, Yngve Ekström, Pierre Forsell, Erik Höglund, Arne Jacobsen, Wilhelm Kåge, Lisa Larson, St ...
Read more about Retro
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: berit ternell gefle kaffekopp kaffekoppar kaffeservis mat svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige
-
3068 SOUP PLATES
+ side plates, 5 + 6 pieces, Rörstrand, Sweden, '..//
Present: SEK 200
Auction ends
today
3 juni at 19:47
-
3007 FISH PLATES
8 pcs, ceramics, Upsala-Ekeby. Diameter: 24 cm,
Present: SEK 400
Auction ends
today
3 juni at 20:19
-
3155 Frukostkopp me..
Maastricht, Holland, Tecla,
Present: SEK 100
Auction ends
today
3 juni at 20:29
-
3212 Kaffe & mockak..
31 pieces, Rosenthal, Germany, floral dekor,
Present: SEK 400
Auction ends
today
3 juni at 20:06
-
3082 Kaffe / tekoppar
6 + 2 parts, Blå Blomst, Gustavsberg, Sweden,
Present: SEK 100
Auction ends
today
3 juni at 19:40
-
8324 COFFEE SET
35 pieces, Blue Fluted, Royal Copenhagen, Denmark,..//
Auction ends
today
3 juni at 19:56
*
Berit Ternell
Berit Ternell, Swedish painter, born 1929.
Read more about Retro
nr 1484 2032
Berit Ternell
(f. 1929), Sverige
Berit Ternell (b. 1929), Sweden. "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt. 64 pieces,
Mat / kaffeservis, "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt. 64 delar
Berit Ternell, Swedish painter, born 1929.
Estimate: | 4000 |
---|---|
Sold: | SEK 3000 |
Auction date: |
Monday August 29 2022 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
29/8 18:47:27 | 1 | Vinnande bud |
- Thema-auction
Aug 29
Retro
På Tema Retro har vi samlat konst och design från 50/60-talet av Achille & Pier Castiglioni, Hertha Bengtson, Yngve Ekström, Pierre Forsell, Erik Höglund, Arne Jacobsen, Wilhelm Kåge, Lisa Larson, St ...Read more about Retro
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: berit ternell gefle kaffekopp kaffekoppar kaffeservis mat svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige
-
3068 SOUP PLATES
+ side plates, 5 + 6 pieces, Rörstrand, Sweden, '..//
Present: SEK 200
Auction ends
today
3 juni at 19:47 -
3007 FISH PLATES
8 pcs, ceramics, Upsala-Ekeby. Diameter: 24 cm,
Present: SEK 400
Auction ends
today
3 juni at 20:19 -
3155 Frukostkopp me..
Maastricht, Holland, Tecla,
Present: SEK 100
Auction ends
today
3 juni at 20:29
-
3212 Kaffe & mockak..
31 pieces, Rosenthal, Germany, floral dekor,
Present: SEK 400
Auction ends
today
3 juni at 20:06 -
3082 Kaffe / tekoppar
6 + 2 parts, Blå Blomst, Gustavsberg, Sweden,
Present: SEK 100
Auction ends
today
3 juni at 19:40 -
8324 COFFEE SET
35 pieces, Blue Fluted, Royal Copenhagen, Denmark,..//
Auction ends
today
3 juni at 19:56