SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Sockerskrin 7574542
*
nr 757 4542
Sockerskrin
Silver, invändigt förgylld, längd: 9, djup: 9, höjd: 6, 0, 800, ca 230g, (knopp saknas)
Utrop:
1.000 kr
Såld:
950 kr
Sista tid för bud online:
måndag 7 maj 2012
kl 17:08:21
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
7/5 10:00:31
1
900 kr
7/5 13:06:40
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: invändigt förgylld silver sockerskrin ädelmetall
-
3365 Armring
Sterlingsilver, Rey Urban (1929-2015), Sverige. 19..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:36
-
3219 Bägare
silver, 1808. Höjd: 7,5 cm, diameter: 6,5 cm, vikt..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:58
-
3367 Bestick i etui
36 delar, nysilver. Längd: 17-20 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:48
-
2031 Dosa
silver, 1804, NL, invändigt förgylld. Längd: 10 d,..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:09
-
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:37
-
3366 Kaffeskedar
12 st, silver, floral dekor, lGEWE, 1963. Längd: 1..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:25
*
Sockerskrin
nr 757 4542
Sockerskrin
Silver, invändigt förgylld, längd: 9, djup: 9, höjd: 6, 0, 800, ca 230g, (knopp saknas)
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 950 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 7 maj 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
7/5 10:00:31 | 1 | 900 kr |
7/5 13:06:40 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: invändigt förgylld silver sockerskrin ädelmetall
-
3365 Armring
Sterlingsilver, Rey Urban (1929-2015), Sverige. 19..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:36 -
3219 Bägare
silver, 1808. Höjd: 7,5 cm, diameter: 6,5 cm, vikt..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:58 -
3367 Bestick i etui
36 delar, nysilver. Längd: 17-20 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:48
-
2031 Dosa
silver, 1804, NL, invändigt förgylld. Längd: 10 d,..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:09 -
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:37 -
3366 Kaffeskedar
12 st, silver, floral dekor, lGEWE, 1963. Längd: 1..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:25