SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Mjölkkanna 10753077
nr 1075 3077
Mjölkkanna
silver, England, otydliga stämplar + Importstämplar, 1700-/1800-tal, höjd: 15 cm, vikt. 180 g ca
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.300 kr
måndag 12 december 2016
kl 20:01:42
12/12 19:56:42
12 dec
Silver
Läs mer om Silver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver