KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14618183
*
nr 1461 8183
Emil Johanson-Thor
(1889-1958), Sverige
Oljemålning, Tillskriven ( Intyg från sonen medföljer), ej signerad, gårdsmotiv från Hven. Olja på duk, 44x54cm, yttermått inklusive ram: 54x63cm
Emil Johanson-Thor, svensk målare och grafiker född i Landskrona 1889, död 1958.
Följerätt
Utrop:
2.000 kr
Såld:
1.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 18 april 2022
kl 18:17:47
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/4 14:04:02
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Emil Johanson-Thor
Emil Johanson-Thor, svensk målare och grafiker född i Landskrona 1889, död 1958.
Läs mer om Emil Johanson-Thor
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ej signerad emil johanson-thor gårdsmotiv från hven olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
3217 Oljemålning
Anders Liljedahl, komposition. Signerad, oramad. O..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:05
-
3400 Oljemålning
Anna Sjödahl. Signerad, daterad a tergo, 91-92. Ol..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:59
-
3081 Oljemålning
Aristodemo Baigler (f. 1928), Italien. Barn med hu..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:43
-
3086 Oljemålning
Aristodemo Baigler (f. 1928), Italien. Två flickor..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:31
-
9208 Oljemålning
Bror Ljunggren (1884-1939), Skånegård. Signerad, d..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:50
-
9388 Oljemålning
Calle Nyland (f. 1907), Sverige. "Stora Kumlan, Lj..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:00
*
Emil Johanson-Thor
Emil Johanson-Thor, svensk målare och grafiker född i Landskrona 1889, död 1958.
Läs mer om Emil Johanson-Thor
nr 1461 8183
Emil Johanson-Thor
(1889-1958), Sverige
Oljemålning, Tillskriven ( Intyg från sonen medföljer), ej signerad, gårdsmotiv från Hven. Olja på duk, 44x54cm, yttermått inklusive ram: 54x63cm
Emil Johanson-Thor, svensk målare och grafiker född i Landskrona 1889, död 1958.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 2.000 kr |
Såld: | 1.500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 18 april 2022 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
12/4 14:04:02 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Emil Johanson-Thor
Emil Johanson-Thor, svensk mÃ¥lare och grafiker född i Landskrona 1889, död 1958.Läs mer om Emil Johanson-Thor
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ej signerad emil johanson-thor gårdsmotiv från hven olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
3217 Oljemålning
Anders Liljedahl, komposition. Signerad, oramad. O..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:05 -
3400 Oljemålning
Anna Sjödahl. Signerad, daterad a tergo, 91-92. Ol..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:59 -
3081 Oljemålning
Aristodemo Baigler (f. 1928), Italien. Barn med hu..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:43
-
3086 Oljemålning
Aristodemo Baigler (f. 1928), Italien. Två flickor..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:31 -
9208 Oljemålning
Bror Ljunggren (1884-1939), Skånegård. Signerad, d..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:50 -
9388 Oljemålning
Calle Nyland (f. 1907), Sverige. "Stora Kumlan, Lj..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:00