KONST / Oljemålningar / Oljemålning 9344375
*
nr 934 4375
Evald Kallstenius
(1898-1957), Sverige
Oljemålning, Evald Kallstenius (1898-1957), skärgårdsvik, signerad, 64x57
Evald Kallstenius, svensk målare född i Stockholm 1898, död 1957.
Utrop:
600 kr
Såld:
1.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 januari 2015
kl 20:06:07
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
7/1 11:56:01
1
500 kr
12/1 17:19:14
2
200 kr
12/1 17:19:14
1
250 kr (Budbetjänt)
12/1 17:19:24
2
300 kr
12/1 17:19:24
1
350 kr (Budbetjänt)
12/1 19:42:01
3
400 kr
12/1 19:42:01
1
450 kr (Budbetjänt)
12/1 19:42:49
3
500 kr
12/1 19:42:49
1
500 kr (Budbetjänt)
12/1 19:53:47
4
800 kr
12/1 19:57:25
5
700 kr
12/1 19:57:25
4
800 kr (Budbetjänt)
12/1 19:57:41
5
900 kr
12/1 19:59:30
4
1.000 kr
12/1 20:01:07
5
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.
Läs mer om e-auktion
- Konstnär/Designer
Evald Kallstenius
Evald Kallstenius, svensk målare född i Stockholm 1898, död 1957.
Läs mer om Evald Kallstenius
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: evald kallstenius olja oljemålning oljemålningar skärgård skärgården skärgårdsvik svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vatten
-
3217 Oljemålning
Anders Liljedahl, komposition. Signerad, oramad. O..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:05
-
3400 Oljemålning
Anna Sjödahl. Signerad, daterad a tergo, 91-92. Ol..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:59
-
3081 Oljemålning
Aristodemo Baigler (f. 1928), Italien. Barn med hu..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:43
-
3086 Oljemålning
Aristodemo Baigler (f. 1928), Italien. Två flickor..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:31
-
9208 Oljemålning
Bror Ljunggren (1884-1939), Skånegård. Signerad, d..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:50
-
9388 Oljemålning
Calle Nyland (f. 1907), Sverige. "Stora Kumlan, Lj..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:00
*
Evald Kallstenius
Evald Kallstenius, svensk målare född i Stockholm 1898, död 1957.
Läs om budbetjänten
Läs mer om e-auktion
Läs mer om Evald Kallstenius
nr 934 4375
Evald Kallstenius
(1898-1957), Sverige
Oljemålning, Evald Kallstenius (1898-1957), skärgårdsvik, signerad, 64x57
Evald Kallstenius, svensk målare född i Stockholm 1898, död 1957.
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 1.100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 januari 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
7/1 11:56:01 | 1 | 500 kr |
12/1 17:19:14 | 2 | 200 kr |
12/1 17:19:14 | 1 | 250 kr (Budbetjänt) |
12/1 17:19:24 | 2 | 300 kr |
12/1 17:19:24 | 1 | 350 kr (Budbetjänt) |
12/1 19:42:01 | 3 | 400 kr |
12/1 19:42:01 | 1 | 450 kr (Budbetjänt) |
12/1 19:42:49 | 3 | 500 kr |
12/1 19:42:49 | 1 | 500 kr (Budbetjänt) |
12/1 19:53:47 | 4 | 800 kr |
12/1 19:57:25 | 5 | 700 kr |
12/1 19:57:25 | 4 | 800 kr (Budbetjänt) |
12/1 19:57:41 | 5 | 900 kr |
12/1 19:59:30 | 4 | 1.000 kr |
12/1 20:01:07 | 5 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Ã…rets första auktion innehÃ¥ller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.Läs mer om e-auktion
- Konstnär/Designer
Evald Kallstenius
Evald Kallstenius, svensk mÃ¥lare född i Stockholm 1898, död 1957.Läs mer om Evald Kallstenius
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: evald kallstenius olja oljemålning oljemålningar skärgård skärgården skärgårdsvik svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vatten
-
3217 Oljemålning
Anders Liljedahl, komposition. Signerad, oramad. O..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:05 -
3400 Oljemålning
Anna Sjödahl. Signerad, daterad a tergo, 91-92. Ol..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:59 -
3081 Oljemålning
Aristodemo Baigler (f. 1928), Italien. Barn med hu..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:43
-
3086 Oljemålning
Aristodemo Baigler (f. 1928), Italien. Två flickor..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:31 -
9208 Oljemålning
Bror Ljunggren (1884-1939), Skånegård. Signerad, d..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:50 -
9388 Oljemålning
Calle Nyland (f. 1907), Sverige. "Stora Kumlan, Lj..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:00