KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 16118107
*
nr 1611 8107
Cecilia Frisendahl
(1922-2014), Sverige
Etsning, Hund. Signerad, numrerad 29/260, daterad -82. Bildmått: 16x20 cm, yttermått inklusive ram: 34x36 cm
Cecilia Frisendahl, svensk grafiker, tecknare och målare född i Stockholm 1922, död 2014.
Följerätt
Utrop:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 8 april 2024
kl 19:45:11
- Konstnär/Designer
Cecilia Frisendahl
Cecilia Frisendahl, svensk grafiker, tecknare och målare född i Stockholm 1922, död 2014.
Läs mer om Cecilia Frisendahl
- Läs mer...
Friedensreich Hundertwasser
Friedensreich Hundertwasser, egentligen Friedrich Stowasser, född 1928 i Wien, död år 2000 i Stilla havet nära Nya Zeeland, var en konstnär, målare och arkitekt från Österrike.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: cecilia frisendahl djur djurmotiv etsning etsningar grafik hund hundar hundmotiv svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
9356 Carborundumets..
Oidentifierad konstnär. Signerad. Bildmått: 53x33 ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:12
-
1014 Etsning
Anders Zorn (1860-1920), Sverige. 1897. Signerad m..//
Aktuellt bud: 10.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:14
-
1011 Etsning
Anders Zorn (1860-1920), Sverige. Signerad, "Lavar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:22
-
9295 Etsning
BertilBull Hedlund, Gårdsmotiv. Signerad. Bildmått..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:42
-
9350 Etsningar
2 st, Julio Zapata (f. 1932), Spanien. Modeller, y..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:32
-
9325 Färgetsning
Lennart Rosensohn (1918-1994), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:40
*
Cecilia Frisendahl
Cecilia Frisendahl, svensk grafiker, tecknare och målare född i Stockholm 1922, död 2014.
Läs mer om Cecilia Frisendahl
nr 1611 8107
Cecilia Frisendahl
(1922-2014), Sverige
Etsning, Hund. Signerad, numrerad 29/260, daterad -82. Bildmått: 16x20 cm, yttermått inklusive ram: 34x36 cm
Cecilia Frisendahl, svensk grafiker, tecknare och målare född i Stockholm 1922, död 2014.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 8 april 2024 |
- Konstnär/Designer
Cecilia Frisendahl
Cecilia Frisendahl, svensk grafiker, tecknare och mÃ¥lare född i Stockholm 1922, död 2014.Läs mer om Cecilia Frisendahl
- Läs mer...
Friedensreich Hundertwasser
Friedensreich Hundertwasser, egentligen Friedrich Stowasser, född 1928 i Wien, död år 2000 i Stilla havet nära Nya Zeeland, var en konstnär, målare och arkitekt från Österrike.
Friedensreich Hundertwasser, egentligen Friedrich Stowasser, född 1928 i Wien, död år 2000 i Stilla havet nära Nya Zeeland, var en konstnär, målare och arkitekt från Österrike.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: cecilia frisendahl djur djurmotiv etsning etsningar grafik hund hundar hundmotiv svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
9356 Carborundumets..
Oidentifierad konstnär. Signerad. Bildmått: 53x33 ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:12 -
1014 Etsning
Anders Zorn (1860-1920), Sverige. 1897. Signerad m..//
Aktuellt bud: 10.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:14 -
1011 Etsning
Anders Zorn (1860-1920), Sverige. Signerad, "Lavar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:22
-
9295 Etsning
BertilBull Hedlund, Gårdsmotiv. Signerad. Bildmått..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:42 -
9350 Etsningar
2 st, Julio Zapata (f. 1932), Spanien. Modeller, y..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:32 -
9325 Färgetsning
Lennart Rosensohn (1918-1994), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:40