SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kaffekanna 8639167
nr 863 9167
Kaffekanna
Nysilver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 30-tal
Utrop:
500 kr
Såld:
450 kr
måndag 2 december 2013
kl 18:40:59
350 kr
400 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grunÂdades i Stockholm 1867.