bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Soppslev 12981067



*

nr 1298 1067


Soppslev

+ skyslevar, 3 delar, Silver / Trähandtag, 1800-tal. Längd: 21-31 cm, bruttovikt: 160 g


Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 16 december 2019
kl 18:44:40


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver skyslevar soppslev trähandtag ädelmetall
  • 6428 Armband
    2 st, silver (830). Vikt: 30g. Längd: 18-20cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 jan kl 19:18
  • 6421 Armband
    4 st, silver (830), model: Bismarck, och X-länk. L..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 jan kl 18:01
  • 6411 Bestick
    12st, Nysilver. Längd: 18-21cm, med etui.
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 jan kl 20:18
  • 6283 Bestick
    22 delar, rostfritt
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 jan kl 20:45
  • 6397 Bestick
    silver, 12+ 12 st, Längd: 12 cm ca
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 jan kl 19:40
  • 6393 Bestick
    silver, 72 delar, Chippendale
    Aktuellt bud: 7.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 jan kl 20:06




Ladda ner broschyr