bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Soppslev 13292266



*

nr 1329 2266


Soppslev

silver, Trähandtag, 1859. Längd: 47 ca, Vikt: ca 130g


Utrop:

500 kr

Såld:

1.900 kr

Sista tid för bud online:

måndag 25 maj 2020
kl 19:56:28


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/5 15:31:54 1      100 kr
21/5 08:42:59 2      150 kr
21/5 11:08:24 1      200 kr
21/5 20:44:07 3      250 kr
24/5 07:47:41 2      300 kr
25/5 13:06:25 4      350 kr
25/5 13:48:52 5      700 kr
25/5 15:43:11 4      450 kr
25/5 15:43:12 5      500 kr (Budbetjänt)
25/5 16:14:40 6      700 kr
25/5 16:14:40 5      700 kr (Budbetjänt)
25/5 16:14:59 6      900 kr
25/5 16:21:52 5      1.100 kr
25/5 16:24:06 5      1.200 kr
25/5 16:26:49 6      1.200 kr
25/5 16:26:49 5      1.200 kr (Budbetjänt)
25/5 16:27:31 6      1.400 kr
25/5 16:42:11 4      1.400 kr
25/5 16:42:11 6      1.400 kr (Budbetjänt)
25/5 16:44:19 4      1.500 kr
25/5 16:45:18 6      1.700 kr
25/5 16:47:24 4      1.700 kr
25/5 16:47:24 6      1.700 kr (Budbetjänt)
25/5 16:50:28 4      1.800 kr
25/5 19:24:38 6      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver soppslev trähandtag ädelmetall
  • 6273 Bestick
    48 delar, Lundtofte, Danmark, Rostfritt/Bakelit
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 18:38
  • 3003 Bestick
    72 delar, silver, Monogram, WA Bolin, 1948. Längd:..//
    Aktuellt bud: 14.500 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    31 augusti kl 19:28
  • 6156 Dessertgafflar
    4 st, Förgyllt sterlingsilver och emalj, J Tostrup..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 20:34




Ladda ner broschyr