bakg

  ÖVRIGT / Smycken / Ring 12981061



*

nr 1298 1061


Ring

+ 2 par örhängen, silver, ring med sten, vikt: 22g ca, ringmått 18 3/4


Konditionsrapport: saknar ett par lås till örhängen

Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 16 december 2019
kl 18:08:12


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)

bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring ring med sten silver smycken vintage ädelmetall
  • 7004 Färgetsning
    C Göran Karlsson (f. 1944), Sverige. "Bugatti". Si..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    19 oktober kl 19:09
  • 1477 Ring
    18k guld, med briljant slipade diamanter, 1xca0,10..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    5 oktober kl 19:11
  • 1120 Ring
    18k guld, Med röd sten, storlek: 19. Vikt: 5g
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    5 oktober kl 19:21




Ladda ner broschyr