bakg

  ÖVRIGT / Smycken / Ring 12981061



*

nr 1298 1061


Ring

+ 2 par örhängen, silver, ring med sten, vikt: 22g ca, ringmått 18 3/4


Konditionsrapport: saknar ett par lås till örhängen

Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 16 december 2019
kl 18:08:12


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)

bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring ring med sten silver smycken vintage ädelmetall
  • 6429 Förlovningsring
    18k guld. Vikt: ca 6 g, ringmått: 19,75 mm
    Aktuellt bud: 1.600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    27 jan kl 19:39
  • 6362 Pipa
    med silvermontering. Längd: 83 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    27 jan kl 19:12
  • 8150 Ring
    18k guld, vitguld. Vikt: 3,2g. Med briljantslipad ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    27 jan kl 19:53
  • 8155 Ring
    18k guld, vitguld. Vikt: 3,3g. Storlek: 18½, gravyr.
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    27 jan kl 19:05
  • 8154 Ring
    18k guld, vitguld. Vikt: 3,8g. Storlek: 18¼.
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    27 jan kl 20:50
  • 8115 Ring
    18k guld. Vikt: 2,6g. Med onyx sten, storlek: 19.
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    27 jan kl 20:15




Ladda ner broschyr