bakg

  ÖVRIGT / Smycken / Ring 12455481



*

nr 1245 5481


Ring

23k, slät, 1930, Stockholm, 5g ca, ringmått 16 mm


Utrop:

1.500 kr

Såld:

1.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 1 april 2019
kl 18:56:14


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
28/3 09:49:00 1      Vinnande bud
31/3 19:23:14 2      1.400 kr
31/3 19:23:14 1      Vinnande bud (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)

bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring ringmått 16 mm slät smycken stockholm vintage
  • 4227 Armring
    18k guld, 1953, gravyr, öppningsbar. Diameter: 62m..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    13 juli kl 20:57
  • 2257 Färgetsning
    Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis ..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    13 juli kl 19:52
  • 2244 Färgetsningar
    2 st, Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Del av svi..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    13 juli kl 19:37
  • 2246 Färgetsningar
    2 st, Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Signerad, ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    13 juli kl 19:42
  • 2245 Färgetsningar
    2 st, Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Signerade,..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    13 juli kl 19:40
  • 4224 Ring
    14K vitguld, med briljantslipad diamant, 1xca0,24c..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    13 juli kl 18:08




Ladda ner broschyr