bakg

  ÖVRIGT / Smycken / Ring 9602379



*

nr 960 2379


Ring

18 k. med 4 diamanter 0, 04 ct. samt 5 safirer 0, 25 ct. 2, 9 g. ringstorlek. 17


Utrop:

2.000 kr

Såld:

2.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 maj 2015
kl 18:42:45


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/5 17:39:26 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)

bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring ringstorlek smycken vintage
  • 6447 Färglitografi
    Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad,..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 oktober kl 19:56
  • 8126 Laxbräda
    längd: 90 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 oktober kl 18:05
  • 8218 Oljemålning
    Bernt Ringqvist (1917-1966), Sverige. Stilleben. M..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 oktober kl 20:50
  • 8027 Terrin
    Capodimonte. Höjd: 30cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 oktober kl 19:01
  • 6274 Terrin med lock
    Meissen, II-sortering. Längd: 35 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 oktober kl 19:18




Ladda ner broschyr